ایکس بادی
شناسه پست: 5624
بازدید: 157

ایکس بادی چیست؟ احتمالا اخیرا نام ورزش ایکس بادی رو زیاد شنیده اید. شاید فکر کنید این ورزش هم یک روش افزایش درآمد است و کارایی لازم نخواهد داشت. اما ایکس بادی این چنین نیست و به خاطر تاثیر بالایی که دارد در سیاری از کشورهای جهان انجام شده و طرفداران زیادی هم برای خود جمع کرده است. بطوریکه در زمان نگارش این مطلب بالای ۴۰ هزار تمرین بوسیله ایکس بادی در دنیا ثبت شده است. اخیرا ایکس بادی در ایران رو به رشد است و مراکز ایکس بادی زیادی در ایران تاسیس شده است و همچنان در حال گسترش می باشند. در ادامه به بررسی بیشتر ایکس بادی خواهیم پرداخت.

ایکس بادی چیست؟

ایکس بادی چیست؟

ایکس بادی یکی از روش های EMS است. EMS (Electrical Muscle Stimulatio) یا تحریک الکتریکی عضلانی نوعی تکنولوژی است که می تواند عضلات را از بیرون فعال کند در صورتیکه شما ی توانید با ورزش عضلاتتان را از درون فعال کنید. به این صورت که عضلات بدن شما علاوه بر پالس های صادر شده از مغز می توانند توسط تحریک های الکتریکی سطحی نیز منقبض شوند. این تحریک های الکتریکی توسط دستگاهی به نام EMS ایجاد می شوند. به این صورت که این دستگاه رو بصورت لباس می پوشید و از طریق پدهای آن سبب انقباض عضلانی خواهد شد و در یک تمرین باعث افزایش چند برابری عضله سازی در بدن شما شود. همچنین با استفاده از این روش سرعت چربیسوزی تا ۳ برابر نرمال افزایش خواهد یافت.

در ایکس بادی از جلیقه های انعطاف پذیری استفاده می شود که دارای الکترودهایی می باشد که از طریق کابل های داخل جلیقه ایکس بادی پالس های الکتریکی را به عضلات بدن منتقل می کند.

مطلب مرتبط: بادی پامپ چیست؟

تاثیر تمرینات ایکس بادی

در حین انجام تمرینات ایکس بادی شما می توانید ۵۰۰ تا ۷۰۰ کالری بسوزانید. هر جلسه از تمرین ایکس بادی ۲۰ دقیقه طول می کشد. نکته قابل توجه این است که بعد از اتمام جلسه تمرینی ایکس بادی تا ۴۸ ساعت دیگر حدود ۱۸۰۰ کالری خواهید سوزاند واین به خاطر افزایش متابولیسم شما بعد از تمرینات ایکس بادی است. یعنی شما با یک جلسه ۲۰ دقیقه ایکس بادی می تواند تا ۲۵۰۰ کالری بسوزانید. با ۲ بار تمرین ۲۰ دقیقه ای در هفته می توانید تاثیر ورزش در یک هفته را داشته باشید.

ایکس بادی چیست؟

در ایکس بادی دو روش تمرین وجود دارد که هر دوی آن به کاهش وزن و چربی سوزی کمک خواهد کرد.

  • افزایش متابولیسم با انجام تمرینات قدرتی که اگر با ترکیب یک رژیم غذایی مناسب همراه شود، کاهش وزن و افزایش عضلات بدنی را به ارمغان خواهند آورد.
  • تمرینات هوازی با ایکس بادی که نتیجه آن افزایش گردش خون، چربی سوزی و هضم را خواهد بود.

فواید ایکس بادی

بسیاری از موسسات تحقیقات سلامت در سرتاسر دنیا بررسی و تحقیقات زیادی در رابطه با تاثیر ورزش ایکس بادی در کشورهای مختلفی انجام داده اند. در ادامه به برخی از فواید ایکس بادی اشاره خواهد شد.

درمان کمر درد: در ایکس بادی می توانید عضلاتی را که بطور معمول در دسترس نیست را تقویت کرده و این موضوع باعث شده با قوی تر کردن عضلات کمر و کور درد های کمر را کاهش داده و از بین ببرد.

پیشگیری از پوکی استخوان: ایکس بادی می تواند در پیشگیری و رفع مشکلات اسکلتی بدن نیز موثر باشد. فعالیت فیزیکی و تحرکی که در ایکس بادی انجام می شود به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می کند. همچنین طی این تمرینات عضلات عمیق اسکلتی نیز تقویت شده که باعث حفظ شکل و شمایل و استخوان بندی کلی بدن خواهد بود.

کاهش وزن و چربیسوزی: بعد از تمرینات ایکس بادی بدن تا ۷۲ ساعت در فاز ریکاوری باقی می ماند و این باعث چربی وزی بیشتر در بدن خواهد بود.

اصلاح فرم بدن: افزایش قدرت در عضلات بدن در نحوه ایستادن، نشستن و فرم اندام کمک می کند.

قوی شدن عضلات و افزایش آمادگی جسمانی: تمرینات ایکس بادی علاوه بر تقویت عضلات بدن باعث بهبود و افزایش هماهنگی بین اعصاب و عضلات خواهد شد که نتیجه آن کاهش ریسک آسیب پذیری خواهد بود.

رسیدن به تناسب اندام بعد از زایمان: تمرینات ایکس بادی به زنان پس از زایمان کمک می کند تا سریع تر به تناسب اندام برسند .

بهبود و رفع مشکلات پوستی: ایکس بادی گردش خون را افزایش می دهد که این باعث بازسازی بافت های زیر پوست خواهد شد. همچنین انقباض عضلانی از روش های درمانی برای رفع سلولیت و مشلات پوستی می باش.

تفکر منفی درباره ایکس بادی

درمان با استفاده از جریان الکتریکی یکی از موارد شناخته شده در دنیا محسوب می شود. مانند تکنیک های رایج درمانی در فیزیوتراپی. اما افرادی اعتقاد دارند که این جریان الکتریکی می تواند برای بدن مضر باشد و باعث آسیب قلبی شود. جریان های دستگاه ایکس بادی جوری تعریف و تنظیم شده است که عضلات اسکلتی بدن را فعال می کند و روی اعضای دیگر بدن مثل قلب تاثیری نمی گذارد.

نتیجه گیری:

در زمانی که ما زندگی می کنیم تکنولوژی عنصر جدا نشدنی از زندگی انسان ها می باشد. در مواردی این تکنولوژی باعث کمتر شدن تحرک افراد و در نتیجه چاقی و افزایش وزن و چربی در بدن خواهد شد ولی در موارد مثل همین دستگاه ایکس بادی به تناسب اندام در افرادی که وقت کافی برای ورزش ندارند و یا می خواهند با سرعت بیشتری به نتیجه دلخواه خود رسند بسیار مفید و موثر است.